Rodzina Mleczko herbu Korczak /Doliwa

Z Raczko
Skocz do: nawigacji, wyszukiwaniaStrona główna Raczko

Przejście na stronę główną

Herb Korczak.jpg
Herb Doliwa.jpg

Historia rodziny

Stara rodzina szlachecka wywodząca się w czasach przedhistorycznych z Zachodnich Słowian. Pierwszy znany przodek to Grzymek Mleczko z Patkowicz herbu Korczak, który przybył na ziemię drohicką na Podlasiu w WKL w XIV wieku. Z rodziny Mleczko najprawdopodobniej wywodzą się dwie rodziny Raczko - potomkowie syna Grzymka, Mikołaja Saczkowicza Mleczko (jego syn Rafał vel Raczko Saczkowicz herbu Gozdawa z Puczyc), ale także potomkowie drugiego syna Grzymka, Stanisława Mleczko z Patkowicz (jego syn Rafał vel Raczko Mleczko z Czapli). Ta druga rodzina Raczko wygasła ze względu na brak męskiego potomka w drugim pokoleniu.

Wg Stanisława Mleczko potomkiem Stanisława Mleczko z Patkowicz był Paweł de Golothy Mleczko herbu Doliwa, ale pokrewieństwo Pawła de Golothy z Mleczkami z Podlasia jest podważane. Wg Zb. Leszczyca w XIV w. na Śląsku żyła także rodzina Mleczko herbu Odrowąż. Brak pokrewieństwa tych rodzin jest możliwy gdyż jest to nazwisko odimienne i tak jak w przypadku rodzin Raczko mogło występować w kilku niespokrewnionych rodzinach. Wg J. S. Bystronia to nazwisko mogło pochodzić od przodków znanych jako Melecjusz vel Mleczko.


O historii tej rodziny szlacheckiej z Podlasia w WKL, a po unii lubelskiej w Koronie Królestwa Polskiego, napisane jest tutaj.Dokumenty Mleczko

Drzewo genealogiczne Mleczko